Субота, 20 Квітня, 2024

Музей партизанської слави на Сумщині

Непрохідні дрімучі ліси, землянки, зброя та побут партизанів. Спадщанський ліс на Сумщині називають колискою партизанського руху. Саме тут Сидір Ковпак сформував свій перший загін партизан, які знищували нацистів від Сумщини і до самих Карпат. Кореспондент нашого сайту sumy-future побував в тих краях і вже готовий розказати про музей партизанської слави.

Непрохідний Спадщанський ліс

Спадщанський ліс вважається майже непрохідним. Тут, на Сумщині, він межує з Російською федерацією та Білоруссю. Самим лише своїм зовнішнім виглядом викликає повагу. Дерева щільні, непрохідні. Кращих умов для формування партизанського загону важко було й уявити. Саме в одній з землянок, які там залишились, у 1941 році Сидір Артемович Ковпак організував свій відомий на весь світ партизанський загон по знищенню нацистів.

D:\рабочий стол\МістоОнлайн\2021\18927_800x600_spad2.jpg

Сьогодні ж Спадщанський ліс – це історичний заповідник, серцем якого є музей партизанської слави. Тут не лише можна побачити і потрогати побут та зброю, фотографії, особисті речі Ковпака та головного комісара загону Руднєва, та збір документів руху, а й відчути на собі дух партизанщини.  Ілля Денисенко – завідувач музею партизанської слави в м. Путивль, говорить:

«Сходились сюди з різних куточків Путивльщини і не тільки ті, хто потрапляли в оточення військовослужбовці червоної армії , спочатку загін був невеликий, а потім коли йшли зі Спадщанського лісу, налічував уже сімдесят два бійця».

D:\рабочий стол\МістоОнлайн\2021\unnamed.jpg

Музей існує тут з 1956 року. Зараз він є найпопулярнішим історико –культурним комплексом на Сумщині –  сорок тисяч відвідувачів щороку. Заклад фінансується з обласної ради . На рік з бюджету виділяють близько 10 мільйонів гривень.  Сергій Тупік – директор комунального закладу Сумської обласної ради «Державний історико-культурний заповідник у м. Путивль», говорить:

«Проблема у тому що головне не стільки в коштах, скільки в тому, щоб своєчасно вони надходили, щоб своєчасно їх використовувати. Фінансування в нас гарне, але почасти ми не можемо використати ці гроші,  бо там дуже складна бюджетна процедура».

У 2001 році музей  відвідав  Президент України Леонід Кучма. А у 2011 тут на державному рівні святкували семидесяти річчя партизанського руху в Україні.

Музей зібрання предметів і матеріалів з історії партизанського руху.

Експозиція музею створена в 2012 році

Відвідувачі мають змогу простежити шлях партизанського з’єднання від Спадщанського лісу до далеких Карпатських гір. Серед експонатів – особисті речі партизанів, різноманітна зброя, фотоматеріали та інше. Музей розташований у Путивльському районі Сумської області та знаходиться на відстані 11 км від Путивля у однойменному Спадщанському лісі. Є однією з філій, що утворюють Путивльський державний історико-культурний заповідник. Біля музею можна побачити партизанський укріпрайон, в якому налічується 9 землянок, що були пристосовані для житла та оборони: землянка штабу, санчастини, кухні, розвідників, мінерів, 2-ї, 4-ї, 5-ї опер груп; окремо, на відстані близько 2 км, знаходиться землянка С.А.Ковпака. Біля землянки санчастини – братська могила 14 партизанів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.