Непрохідні дрімучі ліси, землянки, зброя та побут партизанів. Спадщанський ліс на Сумщині називають колискою партизанського руху. Саме тут Сидір Ковпак сформував свій перший загін партизан, які знищували нацистів від Сумщини і до самих Карпат. Кореспондент нашого сайту sumy-future побував в тих краях і вже готовий розказати про музей партизанської слави.
Непрохідний Спадщанський ліс
Спадщанський ліс вважається майже непрохідним. Тут, на Сумщині, він межує з Російською федерацією та Білоруссю. Самим лише своїм зовнішнім виглядом викликає повагу. Дерева щільні, непрохідні. Кращих умов для формування партизанського загону важко було й уявити. Саме в одній з землянок, які там залишились, у 1941 році Сидір Артемович Ковпак організував свій відомий на весь світ партизанський загон по знищенню нацистів.
Сьогодні ж Спадщанський ліс – це історичний заповідник, серцем якого є музей партизанської слави. Тут не лише можна побачити і потрогати побут та зброю, фотографії, особисті речі Ковпака та головного комісара загону Руднєва, та збір документів руху, а й відчути на собі дух партизанщини. Ілля Денисенко – завідувач музею партизанської слави в м. Путивль, говорить:
«Сходились сюди з різних куточків Путивльщини і не тільки ті, хто потрапляли в оточення військовослужбовці червоної армії , спочатку загін був невеликий, а потім коли йшли зі Спадщанського лісу, налічував уже сімдесят два бійця».
Музей існує тут з 1956 року. Зараз він є найпопулярнішим історико –культурним комплексом на Сумщині – сорок тисяч відвідувачів щороку. Заклад фінансується з обласної ради . На рік з бюджету виділяють близько 10 мільйонів гривень. Сергій Тупік – директор комунального закладу Сумської обласної ради «Державний історико-культурний заповідник у м. Путивль», говорить:
«Проблема у тому що головне не стільки в коштах, скільки в тому, щоб своєчасно вони надходили, щоб своєчасно їх використовувати. Фінансування в нас гарне, але почасти ми не можемо використати ці гроші, бо там дуже складна бюджетна процедура».
У 2001 році музей відвідав Президент України Леонід Кучма. А у 2011 тут на державному рівні святкували семидесяти річчя партизанського руху в Україні.
Музей зібрання предметів і матеріалів з історії партизанського руху.
Експозиція музею створена в 2012 році
Відвідувачі мають змогу простежити шлях партизанського з’єднання від Спадщанського лісу до далеких Карпатських гір. Серед експонатів – особисті речі партизанів, різноманітна зброя, фотоматеріали та інше. Музей розташований у Путивльському районі Сумської області та знаходиться на відстані 11 км від Путивля у однойменному Спадщанському лісі. Є однією з філій, що утворюють Путивльський державний історико-культурний заповідник. Біля музею можна побачити партизанський укріпрайон, в якому налічується 9 землянок, що були пристосовані для житла та оборони: землянка штабу, санчастини, кухні, розвідників, мінерів, 2-ї, 4-ї, 5-ї опер груп; окремо, на відстані близько 2 км, знаходиться землянка С.А.Ковпака. Біля землянки санчастини – братська могила 14 партизанів.