Художній музей у Сумах тріщить по швах. Архітектурна пам’ятка 19 сторіччя, де зберігаються полотна всесвітньо відомих майстрів минулого, ризикує обвалитися. Пліснява ж може знищити їх картини. Як цьому завадити? В ситуації розбирався журналіст нашого сайту sumy-future.
Художній музей у Сумах тріщить по швах
Художній музей у Сумах – це справжня історія. Цьогоріч він відсвяткує ювілей – 100 років. У 1921-му відомий краєзнавець, якого пізніше розстріляли, Никанор Онацький його відкрив, попри всі перешкоди добився, аби сумчани могли милуватися роботами високого мистецтва. Куїнджі, Айвазовський, Рєпін та багато інших великих майстрів представлені тут. Але це красива сторона музею. Є й темний бік. Стан будівлі 19-го сторіччя не витримку жодної критики: вигрібна яма замість каналізації, фасади, які сипляться прямо на голови містянам . Пліснява на стінах, яка загрожує витворам мистецтва. Надія Юрченко – директор обласного художнього музею ім. Н. Х. Онацького, говорить:
«Дуже у нас цвітуть, грибок розповсюджується там, де зберігаються найцінніші наші речі мистецтва. Всі стіни. Якщо ви подивитесь всередині і зовні, просто жах якийсь відбувається».
Зараз пліснява з’являється і на верхніх поверхах будівлі. За словами Надії Юрченко, половина її працівників уже мають проблеми зі здоров’ям. Найперше, страждає дихальна система.
Три роки тому, аби капітально відремонтувати музей, підготували всі документи, говорить т.в.о. начальника обласного управління культури Євген Баленко, однак на тому все й зупинилось. Євген Баленко – т.в.о. начальника обласного управління культури, говорить:
«У 2019 році було виготовлено проектно-кошторисну документацію по цьому об’єкту. І головним розпорядником бюджетних коштів було визначено Департамент капітального будівництва облдержадміністрації. Однак, обласний бюджет є обмеженим і тому ми шукали інші джерела фінансування. У минулому, 2020, році ми подавали проекти на конкурсний відбір у Мінрегіон, де музей посів 14 місце із понад 200 проектів. Однак, до переможців не ввійшов. Того ж року ми подавали даний об’єкт на конкурс ДФРР. Та основною вимогою було – це співфінансування з обласного бюджету».
Хранилище музею у жахливому стані
Йдемо у свята святих – хранилище музею. Саме тут зберігається 94 відсотки всього скарбу. Але у яких умовах? Запах сирості не дає нормально дихати. Грибок на стінах. Та і самі стіни просто випадають! У владі кажуть: проблему знають. Навіть гроші вже виділили. Втім, наразі є затримки з проектом реставрації. Але, обіцяють цьогоріч вже почати роботу. Вадим Акперов – в.о. голови Сумської облдержадміністрації, говорить:
«Це пам`ятник архітектури, там особливі вимоги до проектувальних робіт. Але кошти є, більше 9 мільйонів гривень виділено ще у бюджеті 2020 , тому в цьому році ми розпочнемо роботу».
Втім, з огляду на стан будівлі музею, відлік тут йде вже на місяці. То ж, будемо сподіватися, що роботи розпочнуть раніше, ніж буде втрачено скарб, який свого часу ціною власного життя збирав Никанор Онацький.