Понеділок, 17 Червня, 2024

Унікальні статуї скульптора Круазі у Сумах

У Луврі копії, а у Сумах – оригінал. У це важко повірити, але в українському місті зберігаються статуї видатного скульптора Круазі, подібні до яких знаходяться у найвідомішому музеї світу. Проте, стан скульптур вкрай жахливий, вони буквально розсипаються на частини і нікому до того нема діла. Журналіст нашого сайту sumy-future вивчав ситуацію.

Круазі у Сумах

Унікальні статуї  французького скульптора Арістіда Круазі зберігаються у Сумах. Там вони слугують надгробками на могилах родини меценатів Харитоненків. Показово, що ідентичні статуї зберігаються у Луврі, крім того така сама статуя є надгробком самого скульптора. Володимир Биков – заслужений  архітектор України, говорить:

«Ви можете побачити таку точно роботу Арістіда Круазі на його власній могилі, тобто ця тема йому дуже подобалась, та сама скульптура, динаміка, там такий самий італійський мармур стоїть. Але там краща екологія, тому вони не розсипаються, як у нас…»

Скульптури «Янгол» та «Голгофа» були встановлені у Сумах у 1891 та 1894 році. Коштували нереальну для того часу суму – понад два мільйони карбованців. Відтоді їх ніхто не реставрував і унікальні статуї  з білого італійського мармуру почали руйнуватися. Володимир Биков – заслужений  архітектор України, розповідає:

«В Україні на сьогодні відсутні такого рівня професіонали, реставратори, ця робота не ліцензована, якщо раніше хоча б міністерство культури фінансувало і виділяло кошти не підтримку цих статуй, то тепер вони відмовились від фінансування, в них немає таких грошей».

Думка архітекторів 

Спеціалісти б’ють на сполох. Скульптури національного значення реально ризикують розсипатися. Олег Прокопчук – заслужений скульптор України, говорить:

«Вони будуть руйнуватися і з часом ця руйнація буде набирати більшої сили. Скільки мармур може бути в агресивному середовищі міста – 100-150 років, а потім ці скульптури напевно будуть зруйновані».

За оцінками спеціалістів раставоація пам`ятників обійдеться у понад 3 мільйони гривень. Потім монументи треба перенести в музей. Скульптури «Ангел з дитиною» і «Голгофа» французького скульптора Арістіда Круазі відновлюватимуть італійські майстри.

Почнуть реставрацію  з очищення мармурових пам’ятників спеціальними матеріалами, які вже передали меценати. Уже отриманий дозвіл на роботи Міністерства культури, пише dancor.sumy.ua.

«Ангел з дитиною» і «Голгофа» – скульптури на головній алеї центрального кладовища Сум, встановлені на могилах членів сім’ї українських промисловців та благодійників Харитоненків. Саме цей скульптурний ансамбль авторства Арістіда Круазі є окрасою міста і його туристичним магнітом. Свого часу він вважався найкращим надгробним пам’ятником у світі, але зараз знаходиться в занедбаному стані. У минулому році це побачили італійці, які відвідували Суми. Вони запропонували провести реставраційні роботи, передали матеріали для очищення мармуру і готові були особисто взяти участь в очищенні пам’ятників. Головний архітектор області Володимир Биков разом із сумськими дизайнером і активістом звернулися за відповідним дозволом до Сумського міської ради, адже об’єкти знаходяться в комунальній власності міста. Той направив ініціаторів до Міністерства культури, тому що дозвіл, наданий свого часу Мінкультом – загубився. Документи шукали майже рік. Лист-відповідь знайшли в архівах Міністерства, до Сум надіслали дублікат.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.