П’ятниця, 29 Березня, 2024

Відпочинок для душі: як і чим унікальний «Причал Одіссея» дивує відвідувачів в непростий час

В Сумах,попри воєнний час, свої двері гостинно день у день відчиняє незвичайний музей з романтично-міфічною назвою «Причал Одіссея». Це, повідомляє сайт sumy-future, дітище місцевого колекціонера, філантропа Сергія Гуцана. Він сам відшукує раритетні експонати та проводить екскурсії, хоч не має ні педагогічної, ні історичної освіти, але горить справою всього життя. Справжній ентузіаст створив приватний музей інтуїтивно, і зробив його не схожим ні на один інший.

Коли відкрився “Причал Одісея”?

Вперше «Причал Одіссея» відкрив свої двері в 2014 році, а навесні 2022 переїхав у нову простору «оселю» з чотирма кімнатами та мансардою, що знаходиться на вул. Воскресенській, 6.

Перша кімната має назву «Кімната хаосу», далі йдуть «Воскресенська – серце Сум», «Сестри Григор’єви» та «Від минулого для сьогодення», де предмети та артефакти «розповідають» відвідувачам про життя Сум у минулому та позаминулому сторіччях. 

Як каже сам Сергій, його музей «про все та для всіх». Серед музейних трофеїв – кістка мамонта, скіфські знаряддя, раритетний фотоапарат, дзвінок IX сторіччя, що зустрічає відвідувачів на другому поверсі голосними переливами, старовинні фото, ретро-телевізор та багато іншого. Всі ці предмети легко уживаються поряд.

«Мені цікаві Кролевецькі рушники. В мене є їх ціла колекція. Я досліджую цю тему, і впевнений, що саме Кролевецькі рушники несуть генетичний код Слобожанщини. На основі археологічних знахідок, на з рушниках 19 сторіччя зображено все, що було у древніх скіфів», – розповідає про одні з найулюбленіших експонатів він.

Особлива гордість Сергія – колекція кролевецьких рушників з генетичним кодом Сумщини (facebook.com/sergei.gutsan)

Що можна побачити в “Причалі Одісея”?

У музеї є обширна колекція фото дореволюційного періоду. Переважно на них зображені люди, сім’ї. «Намагаюся відшукувати фото з цікавими підписами зі зворотної сторони. Наприклад: «В пам’ять о нашей общей вражде к дядьке», або «Дарую тобі цю пику – не забудь до віку», – з посмішкою пояснює Сергій.

До того ж серед експонатів є дійсно унікальні витвори, де переплелись сучасність і давнина. Сергій зізнається, що співпрацює з художниками, які на основі предметів старовини роблять об’єкти арт-мистецтва. 

«Після того, як художник попрацював зі старими ночвами, в нас вийшов шведский генерал Фліппенбах. А чому так? Тому що на Сумщині народився Давид Бурлюк – засновник футуризму, на хуторі Семиротівщина. І є легенда, що саме там 7 рот шведського короля Карла 12 потрапили в полон. Ось ці ночви з того хутора», – розповідає батько «Причалу Одіссея».

Старовинні ночви після роботи художника стали сучасним арт-об’єктом (facebook.com/sergei.gutsan)

Сергій по-справжньому полює на артефакти – він купує їх на аукціонах, в антикварних крамницях, у приватних колекціонерів та навіть знаходить самостійно. Так, за допомогою металошукача відшукав нагрудну прикрасу 2-4 сторіччя.

 «Вона вся в емалях. Я її передав до обласного краєзнавчого музею. В серпні минулого року цю прикрасу внесли в список національного надбання України, на рівні з пектораллю», – з гордістю розповідає Сергій.

Головна особливість «Причалу Одіссея» в тому, що відвідувачі можуть взяти в руки та роздивлятись будь-які експонати, що припали до душі. 

Треба сказати, що попит на екскурсії Сергія великий, адже ціна більш, ніж помірна, а вражень – хоч відбавляй. До речі, для відвідувачів у формі і дітей дошкільного віку вхід – безкоштовний.

На питання, чому саме зараз, у військовий час, Сергій зробив новосілля для свого дітища, він відповідає чесно та відкрито: «У мене є таке тверде, зріле розуміння – якщо я звідси буду тікати, тоді це не Україна, тоді ми тут не живемо. Я розумію, страшно, але коли ми тут – ми Україна. Коли ми робимо свою справу тут, то це ознака того, що ми віримо в своє майбутнє. Це така життєстверджуюча громадянська позиція. Я розумію, що не дивлячись ні на що, треба Жити та прагнути».

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.