Четвер, 25 Квітня, 2024

Втрачені храми: які пам’ятки архітектури не збереглися в Сумах

Суми одне із найстаріших міст нашої Батьківщини, з яким пов’язано багато історичних подій. В ньому розташовано багато пам’яток нашого минулого. Це музеї, особняки, церкви, собори, пам’ятники.

Пропонуємо повернутися в минуле та уявити місто з великими спорудами релігійного призначення. Серед них – християнські храми, каплиці та собори. На жаль, через негативне ставлення до релігії в СРСР спричинило руйнування церков. Більшість закрили, іншу ж частину перетворили в клуби, музеї, архіви, а церковних діячів піддали репресіям. На жаль, не оминула лиха доля, повідомляє сайт sumy-future, й сумські церкви.

Покровська церква

Покровська площа до революції

Отже, важливе місце у формуванні духовності сумчан відіграла Покровська церква. Адже перша була зведена за межами Сумської фортеці. Будувалася вона на кошти священника Феофана Федоровського, який і був її протоієреєм у 1783 році. А освятили її лише через сім років. Оберегом храму вважали ікону Божої Матері “Знамення”.

Сучасний вигляд площі

Церква мала статус Сумського козачого полку. І сюди приходили молитися полковники, гетьмани, князі. Навпроти храму розміщувалося перше міське кладовище.

Після набігів татар церква була частинно зруйнована, тому почали використовувати її як школу та шпиталь.

З часом на її місці збудували дерев’яний храм, який отримав статус Сумського гусарського полку. Зі слів очевидців, церкву часто відвідував український філософ Григорій Сковорода. Але й вона довго не простояла. Згодом заклали мурований храм.

Подейкують, що поряд із Покровською церквою був боковий Введенський храм та дзвіниця, але про них відомості не збереглися.

Попри її духовну важливість, церкву Покрови Пресвятої Богородиці зруйнували більшовики, які прийшли до влади.

Церква змінила не одного господаря, одні використовували її для господарських потреб. Інші ж користувалися нею як крематорієм. Ще за часів більшовиків церква слугувала шибеницею для сумських підпільників. 

В 1932 році, церкву підірвали. Водночас зі слів старожилів, підірвали храм лише з третьої спроби. Більшовикам довелося закладати дуже багато вибухівки, тому по місту в радіусі п’яти кілометрів в будинках сумчан повилітали вікна й шибки.

І лише в жовтні 2008 року міська влада спільно з єпархіями УПЦ прийняли рішення на її місці встановити капличку. В будівництві приймали участь й сумські козаки. А 22 жовтня того року її освятити. Через рік місцева влада повернула їй історичну назву – Покровська.

Нині каплиця є справжнім символом пам’яті про всі зруйновані споруди релігійного призначення Сумщини.

Церква Різдва Богородиці

Церква Різдва Богородиці до революції

Церква Різдва Богородиці розташовувалася на Холодній горі, була освячена в 1681 році. Будувалася за кошти Андрія Кондратьєва. Майже сто років проіснував дерев’яний храм. Потім було прийнято рішення про її перебудову, яка тривала 13 років, аж до 1815 року. У той час це була найгарніша церква міста Суми.

Теперішній вигляд Каплиці Різдва Богородиці

З 1859 по 1860 років біля храму відкрили школу. І Божому слову навчав сам священик Церкви Різдва Богородиці. Відвідували заняття 14 хлопчиків та 3 дівчат віком від 9 до 13 років.

У 1875 році в хрест дзвіниці вдарила блискавка, чим завдала значні пошкодження. Відомо, що подія трапилася 20 квітня о 12 годині дня. Удар був таким сильним, що дістався й вівтаря церкви. Сам хрест був обпалений та відірваний, на шпилі вирвало понад 100 листів білої жерсті. Повипадали цегли зі стовпів дзвіниці, випала й штукатурка. Блискавка, навіть, пошкодила в середині храм. Позолочені іконостаси були обпалені, а на всіх вікнах лопнуло скло. Священники написали рапорт про пошкодження храму блискавкою й попросили допомоги у єпископів Чернігівського і Ніжинського Серапіона. Тоді храм ремонтували кілька років.

В 30-х роках почали знищувати храми та інші культурні споруди, дійшла черга й до церкви Різдва Богородиці. При чому вдалося зруйнувати лише після другої спроби. Від неї залишилися самі руїни. Зрівняли з землею й цвинтар, який знаходився коло церкви. З храму вдалося зберегти старовинні та цінні ікони, зокрема, й ікона Богородиці родини фон дер Бригенів під срібною шатою.

З часом на її місці збудували Палац культури, який практично повторює розміри та архітектуру церкви, а неподалік встановили та освятили каплицю Різдва Богородиці, в пам’ять про її минуле життя.

Церква святого Миколая Чудотворця

Миколаївська церква до революції

Дерев’яний храм збудували під час зведення Сумської фортеці в 17-му столітті. Пережила масштабні пожежі. І одного дня, в 1803 році, таки згоріла. Через рік, на пожертви купців та заможних сумчан, на місці згорілого храму збудували новий – мурований. Місцеві жертвували не лише гроші, а й дарували ікони. Та довго вона не простояла й була зруйнована вже через пару років після її освячення. Місцеві кажуть, що від храму залишилися лише фундамент та підвальне приміщення.

Пам’ятний хрест на місці Миколаївського храму

Причиною руйнування вважається малий досвід тодішніх будівельників в будівництві цегляних споруд. Катастрофа відбулася майже через годину після великоднього богослужіння, і сумчани, які знаходилися в храмі, дивом уціліли.

За християнським звичаєм на місці храму побудували пам’ятну капличку. Простояла вона, майже до середини XIX століття. А в 1825 побудували новий однокупольний храм Святого Миколая. Будувалася вона  за пожертви прихожан. Але й вона довго не простояла, вже в 1930 році її повністю зруйнували комуністи. На її місце встановили хрест з пам’ятною дошкою, на якому написано: “Цей поклонний хрест споруджено на місці зруйнованого Микільського храму на честь прибуття в місто Суми Курської Корінної ікони божої Матері “Знамення” 9/22 травня 20 року від Різдва Христового”.

Подейкують, що саме в церкві святого Миколая Чудотворця був складений та підписаний Сумський заповіт полковника Гарасима Кондратьєва.

В наш час місце, де стояв колись багатостраждальний храм, зайнято новобудовами. Але вже ведуться переговори, щоб відродити Миколаївський храм. Минулого місяця архітектори представили проєкт майбутньої церкви. Тому, наразі питання залишається за місцем її розташування.

Загалом, на території Сумщини було зруйновано близько 600 храмів та церков.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.