Четвер, 25 Квітня, 2024

Історія католицького храму в православному місті

Костел Благовіщення Пресвятої Богородиці в Сумах був збудований на початку XX століття. Про те як і навіщо він будувався читайте на sumy-future.com.ua.

Є діаспора, буде й храм

Тут треба пояснити, а дійсно навіщо у православному місті Слобожанщини будували таку культову споруду. Вся річ у тім, що в той час у Сумах тривав економічний підйом, будувалось багато нових заводів, щойно була відкрита Сумська залізнична колія. Одним з ключових підприємств міста стали Машинобудівні майстерні, засновниками яких були бельгійці. Завдяки напливу іноземців, зокрема німців, поляків тощо у Сумах утворилась доволі значна західна діаспора, представники якої були католиками. Саме тому і був збудований костел. 

Цікаво виглядає той факт, що у 1890-х роках саме Павло Іванович Харитоненко пожертвував земельну ділянку під будівництво цієї церкви. Це говорить не лише про те, що він толерантно ставився до представників будь-якого віросповідання, а і про те, що саме Харитоненко був найбільшим інвестором тих же Машинобудівних майстерень, основною роботою яких було обслуговування і ремонт обладнання цукрових заводів цієї сім’ї. До слова сім’я Харитоненків продовжувала допомагати фінансами впродовж всього часу будівництва церкви. 

Розпочалось будівництво  у 1901 році й тривало десять років. Будівля була спроєктована в унікальному стилі. Костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії є прекрасним зразком неоготичної архітектури. Церква була побудована з червоної цегли, а високий дах і складні деталі роблять її помітною рисою міського краєвиду навіть сьогодні.  Сумський костел є одним із кількох римо-католицьких костелів, збудованих у стилі романських базилікальних церков. 

Релігія опіум для народу

Костел Благовіщення Пресвятої Богородиці в Сумах має багату і не просту історію. Особливо йому дісталось за радянських часів. Спочатку костел був закритий. Пізніше радянська влада вирішила використовувати приміщення як Обласний краєзнавчий музей. Це тривало з 1945 по 1953 роки. Потім концепція помінялась і споруду перекваліфікували, костел став слугувати спортивним залом для студентів Сумського педагогічного інституту, а пізніше з 1972 року в ньому займались фізкультурою і спортом школярі місцевої восьмої школи. І лише у травні 1994 року, після проголошення Незалежності України культову споруду було повернуто вірянам.

Цікавий факт: під час окупації Сум фашистськими загарбниками костел був на певний час відкритий. Пояснити це просто, багато німецьких військовослужбовців були католиками. 

Про Союз вже забули, а костел стоїть

Та попри всі виклики, з якими зіткнувся в радянський час костел Благовіщення Пресвятої Богородиці, він залишився важливим символом віри та стійкості у Сумах.

Після розпаду Радянського Союзу у костелі був зроблений суттєвий ремонт, щоб повернути йому колишню велич і славу. Реставраційні роботи передбачали повний капітальний ремонт будівлі, включно з ремонтом даху, заміною пошкоджених вікон, реставрацією інтер’єру церкви. 

Сьогодні церква Благовіщення Пресвятої Богородиці є процвітаючою релігійною інституцією. Багата історія та культурне значення церкви роблять її важливим місцем для туристів і паломників. Як і сто років тому, католиків у Сумах вистачає, з огляду на те, скільки іноземців сьогодні навчається у трьох Сумських вишах. 

У церкві проводяться регулярні релігійні служби, української та англійською мовами. В архівах храму зберігаються цінні історичні документи та артефакти, які дають можливість заглянути в його минуле. 

Його архітектура та дизайн є свідченням багатої історії та культурної спадщини міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.