Субота, 27 Квітня, 2024

Які артефакти віднаходять пошуковці на Краснопільщині, та як це вплине на регіон

Деякі історики й краєзнавці стверджують, що Сумщина є одним з лідерів формування історичних епох.  Як доказ цієї теорії наводять наступні приклади: Саме тут були знайдені рештки Скіфської епохи, Кімерійської, епохи Київської Русі, хазарів тощо. Так само на Сумщині знаходять рештки верижиці, дуже загадкової прикраси. Деякі вчені навіть не проти, щоб такі знахідки були відправлені до Лувру, вважаючи їх унікальними. Про те де знаходять верижиці на Сумщині та як це вплине на цю місцевість читайте на sumy-future.com.ua.

Що таке верижиці та емальєрство?

Верижиці це масивні ланцюги, які носили на грудях чи надягали, як намисто на шию у середині III – кінці V століть нашої ери.  Вони відрізняються від інших таких прикрас тим, що мають у своєму складі масивні ланки, до 15 см довжиною. Ще однією суттєвою відмінністю й особливістю цієї прикраси є те, що в ній знаходяться емальовані вставки. При всьому тому кожна така прикраса унікальна і не повторює іншу.  Саме такі прикраси дуже часто знаходять археологи у Сумській області, а якщо бути точнішим, то на Краснопільщині.  

Цікаві ці прикраси для істориків багато чим, але особливо  тим, що в деяких деталях цих виробів використана техніка емальєрства. Емальєрство, це заміна або імітація коштовного каміння в прикрасах за допомогою емалі. Вона відома ще з часів Давнього Єгипту та давньої Греції. Подібні вироби вперше з’являються на українських землях у V столітті до нашої ери й належать до так званої Скіфської культури.  

Пізніше в українських землях знаходять вироби які виготовлені у техніці виїмчастої емалі. Вперше в Україні такі знайшли на Київщині, тому вони отримали назву – «київська культура». Для такого виду емалі спочатку відливали металічну бронзову основу, на якій були зроблені виїмки, які заливались непрозорою емаллю. Цілком ймовірно, що вироби які знаходять на Краснопільщині  якраз і є зразками саме такого виду емальєрства. 

Що саме знайшли на Краснопільщині?

Вперше верижицю знайшли у 2012 році. Сьогодні з появою металошукачів на Краснопільщині знаходять дуже багато фрагментів цієї прикраси. Зазвичай ці артефакти «спочивають» на території Краснопільського лісництва. Крім того, багато чого можна знайти зайшовши на територію  Миропілля, Осоївки, Самотоївки, Глибного та сусіднього Сумського району. Були випадки коли такі прикраси знаходили цілими, але не розуміючи, що вони собою являють хотіли, хоч якось продати, хоча ніхто купувати не хотів. Знайдені прикраси мають V- образну форму. Мають дві особливі верхні частини, це фібули, тобто те за що кріпить. Бронзові частини знайдених прикрас за багато років, проведених у землі позеленіли, що притаманно цьому металу. А от червона емаль чудово збереглась. 

Ще один такий цікавий факт. Саме у Краснопільській ОТГ було знайдено фрагменти прикрас, які мали гострі зазубрені краї й більше нагадували невідшліфовану заготівку. Емалі на цьому фрагменті теж не було. Краєзнавці стверджують, що це наводить на думку, що можливо на цій території свого часу виготовляли верижиці, й тут було якесь стародавнє підприємство, або просто жив відомий майстер з виготовлення цих прикрас.

Що ці знахідки дадуть Краснопільщині?

В наш час велике значення має не лише брендування товарів чи послуг. Великого значення набуває брендування територій. Мова йде про упізнаваність й автентичність Краснопільщини.  Причому, таке брендування можна вивести не лише на рівень області чи України, але й на міжнародний рівень. Й допомогти у цьому може саме верижиця, яка може бути не лише елементом герба чи прапора, але й стати упізнаваним символом даної місцевої.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.