П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Філармонія на сцені якої співали солісти Міланської опери

Сумська обласна філармонія розпочала свою роботу у Сумах квітні 1939 року. Розташований в старовинному будинку Дворянського зібрання цей храм класичної музики й мистецтва став на сьогодні провідним культурним осередком не лише міста, а й усієї області. Про історію створення Сумської обласної філармонії читайте на sumy-future.com.ua.

Були часи!

Так склалося, що Сумську обласну філармонію було вирішено “поселити” в старовинному особняку, який свого часу слугував для повітових дворянських зібрань. Ба більше, саме для цього ця будівля і була збудована у 1890 році. Землю для будівництва приміщення подарував засновник Сум Герасим Кондратьєв. Слід зауважити, що будівля збудована на території саду Кондратьєвих, які вважались найбільшими землевласниками у Сумському повіті.

Приміщення філармонії двоповерхове, має неперевершений декор і три балкони. Всі ці розкішні архітектурні деталі надають будівлі офіційно-церемоніального статусу. 

Свого часу на першому поверсі знаходилась ресторація, музичний салон та театральна зала. На другому ж усі азартні гості, при бажанні, могли пограти в карти або інші ігри. Також до послуг представників і представниць “вищого світу” був вишуканий сад, де можна було погуляти. 

В ті далекі часи тут виступали Федір Шаляпін, Леонід Собінов, Сергій Лемешев, грав Святослав Ріхтер. Але це ще не все, у 1913 році у Суми завітали солісти Міланської опери й безмежно щасливі шанувальники цього виду мистецтва мали змогу насолоджуватись, слухаючи “Травіату” Джузеппе Верді, “Кармен” Жоржа Бізе й “Джоконду” Амількаре Польк’єрі. Як зрозуміло, велика зала використовувалась не лише за своїм прямим призначенням, для зібрання місцевих дворян і виступів їх на своїх з’їздах. 

Розваг світське товариство тих часів теж не цуралось, тим більше, що зала за акустикою вважалась однією з найкращих у місті та й повіті. А тому тут доволі часто проводились аматорські оперні спектаклі, концерти вокалістів чи цілих музичних ансамблів. 

У 1916 році у приміщенні розташувався кінотеатр “Люкс”. Після революції 1917 року будинок Дворянського зібрання віддали під клуб імені Тараса Шевченка, а пізніше воно стало клубом металообробників, тобто осередком культури працівників Сумських машинобудівних майстерень. 

Тут буде філармонія

Нарешті настав 1939 рік, Суми стають обласним центом і тут з’явилась власна філармонія, яку одразу ж заселили за адресою вулиця Петропавлівська, 63. У перші роки заснування творчий колектив філармонії налічував до 30 осіб, у тому числі вокальний квартет. Сумська обласна філармонія швидко стала центром культурних подій і концертів у місті. Що правда в період з 1945 по 1976 роки їй доводилось ділити приміщення з місцевим художнім музеєм. 

У 1989 році відбулося урочисте відкриття органного залу. З 1993 року філармонія стала місцем проведення фестивалів органної, камерної та джазової музики. Глядацький зал філармонії до цього часу відрізняється особливою пишністю оздоблення стелі та балкона, що робить його ідеальним місцем для проведення різноманітних музичних і культурних заходів.  

Ще одна знакова подія сталася у 2007-2008 роках. У Обласній філармонії зроблено капітальний ремонт і в честь цього зі Свято-Троїцького Собору було перенесено орган.

Сьогоднішня Сумська обласна філармонія це 90 артистів. Також тут працюють шість колективів: камерний оркестр старовинної та сучасної музики «Ренесанс», джазовий ансамбль «Араміс», ансамбль народної пісні «Слобожанські барви», жіночий вокальний ансамбль «Карамель», вокальний ансамбль «Елегія» та інструментальний дует «Parafraz». 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.