П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Сумський художній музей – скарбниця мистецтва

Сумський обласний художній музей імені Никанора Онацького має багату історію. Вона бере свій початок із часу його заснування у 1920 році художником і громадським діячем Никанором Харитоновичем Онацьким. Спочатку відомий як Сумський художньо-історичний музей, заклад досить  швидко став скарбницею вітчизняного й навіть світового мистецтва. Більше на sumy-future.com.ua.

Сумський період – створення музею

Ключову роль у створенні музею відіграв Никанор Онацький, який був його першим директором і забезпечив початкові експонати для колекції музею. Попри трагічну долю, яка спіткала Онацького під час сталінських чисток, його спадок живе завдяки музею, який має його ім’я. Сьогодні музей розміщений в історичній будівлі, колись Державного банку, збудованій на початку XX століття.

Якщо ж говорити про пана Никанора, то він народився 1874 році на Полтавщині в сільській сім’ї. Закінчував спочатку народну, потім Гадяцьку повітову школу. З дитинства любив малювати й проявив не аби який хист у цій справі. У 1899 році Онацький вступає до Московського Строганівського училища технічного малювання. Але закінчити його Никанору не судилося, він повернувся в Україну й продовжив навчання вже в Одеському художньому училищі. А з 1903 року потрапляє на навчання у Вище училище при Імператорській академії мистецтв, де його вчителем був не хто інший, як Ілля Рєпін. 

Пізніше після повернення в Україну краєзнавці відзначають його Лебединський та Сумський періоди. Никанор Харитонович викладав малювання у навчальних закладах Лебедина починаючи з 1906 по 1913 роки. Крім того, тут Никанор удосконалює свою мальовничу майстерність та створює декілька відомих картин. Але періодом активного творчого життя став його Сумський відтинок, з 1913 по 1933 роки він живе і працює в Сумах.

Саме тут Никанор Онацький задумує створити й створює Сумський історико-художній музей і стає його директором. До слова найцікавішим відділом закладу є Шевченківська кімната. Особливо цінним експонатами якої стали офорт автора “У шинку” та “Кобзар”. На гравюрах був дарчий напис поета. 

Трагічна доля Никанора Онацького

Никанор Онацький приділяє багато уваги створеному музею. Він сам проводить дослідження археологічних пам’яток, збирає найрізноманітніші історичні матеріали, в тому числі й етнографічні. На початок тридцятих років серед експонатів музею були безцінні роботи Іллі Рєпіна, Володимира Боровиковського та інших всесвітньо відомих митців. Також в експозицію музею входили старовинні козацькі парсуни Полуботків, Апостолів тощо.

Явна проукраїнська діяльність і позиція не могла не привернути увагу органів ДПУ. Никанора Онацького звинуватили в “українському буржуазному націоналізмі”. Пізніше його ще раз заарештовують і без суду і слідства у 1937 році розстрілюють, як агента націоналістичної організації, що готував кадри для збройного повстання в країні.

Неоціненна колекція

Сьогодні музейна колекція, окрасу якої складає український іконопис 18 століття, живопис І. Айвазовського, графіка Л. Жемчужникова, твори передвижників, українських демократів В. Васильківського, П. Левченка, С. Светославського, талановитих земляків: Н. Онацького, М. Нарбута, К. Власовського, скульптора М. Лисенка, родини Кричевських, в останні роки поповнилась новими розділами – творами українських художників часу Незалежності та місцевих майстрів.

Попри певні труднощі, зокрема з огляду на трагічну долю його засновника, Сумський обласний художній музей імені Никанора Онацького завжди був й залишається життєво важливим культурним закладом регіону.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.