П’ятниця, 19 Квітня, 2024

“Причал Одіссея” на Воскресенській

18 травня 2022 року, у всесвітній День музеїв у Сумах відкрився новий-старий музей “Причал Одіссея”. Він розташований у самому серці Сум на вулиці Воскресенській, його експозиція розміщена в чотирьох кімнатах і мансарді. “Причал Одіссея” приватний музей, щоб подивитися, треба заплатити, та воно того варте. Про те що тут можна побачити та чим здивуватись читайте на sumy-future.com.ua.

Кімната сестер Григорьєвих

Засновник музею Сергій Гуцан розповідає, що ідея створення чогось подібного виникла у нього вже давно. Спочатку всі експонати зберігались у приватній оселі. Це не був музей у класичному розумінні, хоча він і мав назву “Причал Одіссея” та існував замалим не десять років. Але віддаленість від центра, промисловий район, мале приміщення створювали незручності для відвідувачів. І ось у 2022 році у День музеїв було вирішено переїхати, перевезти експозицію і запросити гостей. Так почав роботу вже справжній приватний музей “Причал Одіссея”.

Починається музей з кімнат сестер Григорьєвих. Ці панночки жили у цьому помешканні на початку минулого століття. Після них тут залишився їх незначний скарб: листи, фотосвітлини, деякі інші речі. Все це було дбайливо зібрано у цій кімнаті. 

Воскресенська – серце Сум

Наступна кімната музею називається “Воскресенська – серце Сум”. В ній відвідувачам системно і продумано, з професійним знанням справи розкажуть про вулицю Воскресенську, одну з центральних у місті Суми. В цій кімнаті історію вулиці, історію міста розповідають самі експонати, а це фотодокументи, листи, листівки тих людей, мешканців міста, які тут жили, любили, ненавиділи, сподівались. 

Фото не є драматичними чи епохальними, але ж це теж історія, це справжні фотосвітлини. Є тут групове фото сумських драгунів, воно датоване 1905 роком. Є фото молодих пані з кумедними підписами й молодих чоловіків, красенів, люблячих і охочих, до того, щоб їх любили й не забували:  “Дарю тобі оцю пику, не забудь довіку”…

Кімната хаосу

Третя кімната музею має назву “Кімната хаосу”. В ній зібрані експонати з різних епох. Окрім того, що за ними можна дізнаватись про минуле, вивчати історію, робити висновки, їх нічого не поєднує. Як стверджує Сергій Гуцан це ще й як працює. Ще б не працювало коли в одній експозиції можна побачити скіфські стріли, старовинні кролевецькі рушники та старі газети й журнали. А ж тут обертаєшся і бачиш один з найперших магнітофонів з великими бобінами, поряд стара, стара фотокамера. А потім ще одна несподіванка – старі лицарські шоломи. Тут пояснюють, що це не справжні, копії, але досить вдалі. Тут же можна побачити старий телевізор 1960 років випуску, який виявляється ще працює, а поряд придбана директором музею кістка мамонта. Оце вже хаос, так хаос.

Від минулого, до сьогодення

Є в музеї ще одна кімната, яка називається “Від минулого до сьогодення”. Вона історично-мистецька, тому що тут зібрані експонати які, наприклад, сумський художник Констянтин Оленінський  перетворив на дивні, навіть неповторні артефакти. До прикладу тут є стара пательня яка стала букетом-прикрасою, або старі ночви, що перетворилися на портрет генералу. 

Всі кімнати музею, окрім екстремальної “Кімнати хаосу” розповідають про життя міста Суми, яке Сергій Гуцан дуже любить і патріотом якого себе вважає. А найціннішим експонатом музею він вважає звук, звук IX сторіччя. Саме так звучить старовинний дзвіночок, коли люди підіймаються на другий поверх.  

“Причал Одіссея” один, певно, з небагатьох таких закладів і не лише у Сумах, де всі експонати можна брати в руки, уважно роздивлятись. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.