П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Музей Чайковського в Низах: про що розповість старовинний маєток

Всесвітньо відомий композитор Петро Ілліч Чайковський має до Сумщини неабияке відношення. Він тут дуже любив бувати. Саме у Сумах він написав декілька своїх відомих творів. Не даремно пам’ять про ці візити зберігають декілька музеїв Сумщини. Один з них знаходиться у садибному будинку поміщика Миколи Кондратьєва, родича засновника Сум Герасима Кондратьєва. Про історію створення цього музею й про те, чому великий композитор любив бувати саме у Кондратьєва читайте на sumy-future.com.ua.

Великий композитор

Петро Чайковський всесвітньо відомий композитор, диригент й педагог. За своє життя написав десять опер, три балети, шість симфоній і велику кількість інших музичних творів й романсів.

Має частково українське походження. По батьківській лінії Чайковський походить з козацького роду Чайок. Прадід композитора служив у Запорізькому війську. Дід народився у Полтаві, навчався у Києво-Могилянській академії. Саме там він змінив прізвище Чайка на Чайковський й одружився з уродженкою росії. З боку матері його прадід був французьким скульптором.

Цікаво що Чайковський закінчив училище правознавства і певний час служив у юстиції. Але разом з тим закінчив Петербурзьку консерваторію. У 26 років був запрошений до Москви працювати у консерваторії. Починаючи з кінця 70-их років у житті Петра Чайковського розпочався, так званий період подорожей. Річ у тім, що одна з прихильниць творчості композитора призначила йому стипендію у розмірі 6000 рублів. А тому протягом наступні 1,5 десятиліття Петро Чайковський дуже часто мандрував. 

Чайковський на Сумщині

Перший візит композитора на Сумщину відбувся в 1864 році. Він відвідав Тростянець на запрошення пана Голіцина. Композитор тоді навчався у Петербурзькій консерваторії. Перебуваючи у Тростянці написав увертюру «Гроза» за мотивами відомої драми Островського.

Історики стверджують, що потрапивши в українське місто, поживши тут, у композитора прокинулась генетична пам’ять й він закохався в Україну. Саме у Тростянці відбулось перше знайомство Петра Чайковського з Миколою Кондратьєвим, родичем засновника слобожанських Сум. Відомо, що ця дружба тривала багато років. Тому Петро Ілліч дуже часто відвідував Слобожанщину, а особливо шанував садибу Кондратьєва у селі Низи. Тут все сприяла творчості, мальовнича природа, ставлення господарів, тому композитор написав у Низах немало своїх творів. 

Було таке враження, що ліричними творами Чайковський віддячував другу та його сім’ї за гостинність. Саме у Низах народилось друга, або як її називають «Українська симфонія». Тут же він працював над третьою. Також Петро Ілліч у мальовничому сільському маєтку написав декілька вальсів, які подарував жінкам сім’ї Кондратьєвих. Вальс «Дрібничку», «Салонний вальс» й один найкращих й найвідоміших вальсів «Сентиментальний». 

У 1874 році Чайковський проводить у Низах майже два літні місяці, й відчуваючи справжній наплив натхнення створює оперу «Черевички». 

Загалом в Україні Петро Ілліч написав понад 30 своїх творів, в тому числі дві симфонії, опери «Євгеній Онєгін», «Черевички», «Орлеанська діва» й «Мазепа». А також славнозвісний балет «Лебедине озеро».

Музей у Низах

Після більшовицького захоплення України садиба Кондратьєва, яка на той час належала Суханову була націоналізована й тут, якийсь час був клуб цукрового заводу, а пізніше середня школа. З 1990 року в частині приміщень знаходиться виставка-музей П.І. Чайковського.  Не дивлячись ні на що садиба зберегла свої архітектурні форми, музей оточений чудовим парком. В середини є меблі тієї пори, рояль, картини. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.