Сумщина регулярно потерпає від ракетних обстрілів російських військових, частина житлового фонду та адмінбудівель зруйнована і потребує відбудови. Організатори відкритого конкурсу візуальних проектів «Re:Create UA» «взялися» за вирішення питання відновлення українських споруд.
На сайті конкурсу учасники з різних країн публікують власні візуальні варіанти реконструкції пошкоджених внаслідок повномасштабної війни будівель по всій Україні, а експертне журі визначає переможців, чиї ідеї будуть втілені в життя.
Так, на сьогодні на платформі представлено 11 ініціатив для Сумщини від архітекторів та дизайнерів. Серед них, повідомляє сайт sumy-future, кілька варіантів проектів по відновленню станції «Смородине» в Тростянці та 8 пропозицій з реконструкції зруйнованих та пошкоджених будівель в Охтирці: міськради, будинку культури та житлового фонду.
Вокзал у Тростянці – інше «життя»
Наприклад, грузини Вано Гвенцадзе та Ніна Авдалян запропонували ідею по відновленню залізничної станції. В короткій текстовій презентації проекту вони обґрунтували свій задум.
Так як залізнична станція – візитка міста, що впливає на перше враження від нього, автори вирішили зробити її справжньою місцевою пам’яткою. Митці зберегли форму та загальний вигляд споруд та додали окремі індустріальні елементи. Так, білий фасад символізує чистоту та спокій.
Також автори проекту підтримали українців та виказали щире співчуття «всім родинам, яким довелося пройти через те, про що ніхто ніколи не хоче думати».
Ольга Нетреба з компанії «TEN design» запропонувала інший погляд на «відроджене» «Смородине».
Вона зазначила, що своїм зовнішнім виглядом будівля вокзалу їй нагадує шале. Авторка внесла корективи у зовнішній вигляд фасаду, додавши вертикальні рейки, та урізноманітнила оздоблювальні матеріали. Ольга удосконалила ландшафт довкола станції та додала зелені та декоративного каміння.
До речі, проект Нетреби посів третє місце у конкурсі «Re:Create Ukraine», але він продовжується, а організатори чекають на нових учасників та свіжі ідеї.
Креативні рішення з поглядом в майбутнє
Валерія Дурново «подарувала» друге життя пошкодженій будівлі Охтирської міськради.
Вона зберегла деякі елементи старої зруйнованої будівлі і запропонувала своє бачення оновленої споруди. Так, на першому та другому поверхах авторка ідеї пропонує облаштувати адмінприміщення, а ось на мансардному зробити громадський простір: експозицію пам’яті жертв російсько-української війни,лекторій з інтерактивним екраном та лаундж-зону з кафе.
Не обійшлося і без креативних ідей по відновленню житлових будинків. Наприклад, Марк Васильєв запропонував запропонував власний оригінальний погляд на тимчасове житло для охтирчан та назвав свій проект BOXES. Він планує, що в кожному будинку будуть проживати 4 сім’ї, а це 10-16 людей.
За словами Марка, перевагою таких модульних будинків буде швидкість будівництва та доступність.
«Основою споруди стане бетонний сітчастий куб, в якому будуть розміщені контейнери для перевезення вантажів. Тривалість будівництва – 15-30 днів. За допомогою математичних розрахунків я розробив 1024 різних положень контейнерів. Універсальність конструкції дозволить використовувати її для будівництва лікарень, шкіл, магазинів тощо», – пише Марк.
На сайті конкурсу з кожним днем з’являється все більше цікавих пропозицій та проектів, і кожен небайдужий може внести свій внесок в розбудову багатостраждальної України.