П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Від ОДТРК до Суспільного мовника

У 1940-х роках телевізори стали широко доступними для споживачів у США, а вже в 1961 році в Сумах запрацювала місцева телерадіокомпанія. Докладніше про створення Сумського телебачення читайте на sumy-future.com.ua.

ОДТРК й промислові відеокамери

Історія Сумського телебачення розпочинається з утворення у місті Сумської ОДТРК. 1 червня 1961 року вийшла в ефір її перша програма. Новоутворена організація отримала назву Сумська обласна державна телерадіокомпанія. Її передачі виходили на 64-му дециметровому каналі окремим включенням. В тогочасному доробку телекомпанії були інформаційно-новинні, аналітичні, культурні та розважальні передачі. Знаючи люди стверджують, що в ті часи на записах ефірів тут  можна було зустріти легендарного радянського льотчика Івана Кожедуба, зірку радянського футболу, воротаря Лева Яшина або українського оперного співака Анатолія Мокренка. Відомо, що у 1961 році сум’яни для виготовлення програм та запису ефірів використовували, “промислові відеокамери”, які застосовувались на залізниці для догляду за коліями. 

Ми наш телецентр збудуємо!

У кінці 70-их років минулого століття у мікрорайоні Лики почалося будівництво так званого телецентру. Окрема триповерхова споруда у центральній частині міста, на Петропавлівській, 125 до сьогодні так і називається місцевими мешканцями. 

Про важливість телебачення для радянської влади говорить той факт, що телецентр будувався за останніми віяннями тогочасних архітектури та дизайну. Тут було все для роботи й відпочинку працівників, від зручних кабінетів, до кімнат для паління, столових і навіть душових. 

До останнього часу, тобто до початку 2000, у штаті телерадіокомпанії була посада куратора. Це був такий собі дядько, який начебто нічім не займався, але насправді, маючи власний обладнаний кабінет, саме він “писав” все, що показувалось та звучало в ефірі, причому як радіо, так і телебачення. Потім все це відправлялось на Київ, де ретельно перевірялось уповноваженими органами та архівувалось.

Також досить довго, до початку 21 століття, в компанії зберігалась вакансія друкарки. Річ у тім, що редакторки які писали сюжети та програми, не мали змоги їх друкувати. І навіть пізніше, коли з’явились комп’ютери, вони, не вміючи друкувати, писали матеріали від руки, а потім начитували текст друкарці.

Буремні революційні часи…

Революція 2004 року завадила тогочасному губернатору Сумщини Володимиру Щербаню прибрати компанію до своїх рук.  План був простий, роздержавити, збанкрутити й забрати собі за безцінь з працюючим, хоч і не найновішим обладнанням і приміщенням майже у центрі міста. Але з огляду на події в Україні здійснити задумане не вдалося. ОДТРК отримала нову директорку, нею стала амбітна Лариса Якубенко, за каденції якої розпочалась велика розбудова компанії. Залучившись підтримкою і фінансуванням Обласної ради, були прокладені волоконно-оптичні лінії зв’язку (ВОЛЗ), що дозволило операторам кабельних мереж у містах Суми, Шостка, Охтирка, Лебедин, Глухів включити в пакет універсальної програмної послуги програми Сумського обласного телебачення. Таким чином, аудиторія СОДТРК значно збільшилася.

Після наступних виборів і повернення до влади Віктора Януковича компанія стала називатись РТС, що означало Регіональне телебачення Сумщини. В цей час обласна влада вкладала в компанію значні кошти, а тому мала неабиякий вплив не редакційну політику каналу. Доходило до абсурду, коли телефонував голова ОДА, а ним тоді був Юрій Чмирь, і пропонував зняти з ефіру комерційний рекламний блок тому, що, на його погляд, він був задовгий й виглядав не естетично.

Після революції у 2014 році в Україні розпочалось створення Суспільного мовника. Сумська ОДТРК стала частиною цього процесу і філією НСТКУ, яка перша в країні отримала назву «UA: Суми».

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.