Понеділок, 17 Червня, 2024

Як у Сумах з’явились перші інтернет-термінали “Starlink” та хто їх отримав

“Starlink”— це назва супутникової інтернет-системи, яку розробила американська компанія “SpaceX”, створена Ілоном Маском. Наразі вона перебуває на стадії доопрацювання. Проєкт стартував у 2015 році, а тестовий прототип був запущений у 2018. А вже у травні 2019 року “SpaceX” запустив першу групу, яка складалась з 60 супутників. Наразі на орбіті перебуває близько 2 000 супутників, а до 2027 року їх планують доставити в космос 42 тисячі. За словами компанії, коли це станеться, платформа забезпечить інтернет-покриття майже всієї планети. Про те як і коли “Starlink” з’явився в Сумах читайте на sumy-future.com.ua.

Що таке “Starlink”?

Супутник “Starlink” складається з 295-кілограмової пласкої панелі з чотирма антенами. Також присутня сонячна панель, датчик орієнтування за зорями й криптонієвий двигун. Він корегує напрямок руху супутника, змінюючи його орбіту. В “Starlink” використовується система стеження від Міністерства оборони Сполучених Штатів. Це для того, щоб гарантувати, що “Starlink” не зіткнеться з космічним сміттям або не наблизиться до іншої космічної станції. Головна відмінність цих супутників від геостаціонарних у тому, що вони не висять над Землею, а рухаються навколо планети на високій швидкості, близько 27 тис. км/год. Для роботи системи ще потрібні наземні станції-шлюзи. Вони є в тих країнах, де “Starlink” присутній вже давно. Ці шлюзи розташовані по всьому земному шару і не можуть бути занадто віддалені від користувачів. Тому наявність шлюзів настільки ж важлива, як і наявність супутників у небі. Над розширенням мережі весь час працюють, намагаючись її збільшити. Й вона поступово збільшується. Наприклад, до повномасштабного вторгнення ближчий до України шлюз знаходився на польській території. Цього було досить для підключення українських платформ. Шлюзи підключаються до супутників, які передають свої сигнали на антену термінала. За своєю суттю, супутники – це дзеркала, які транслють сигнали від наземних станцій в одному місці до антен користувачів у іншому.

Перші 16 інтернет-терміналів

Перша інформація про появу “Starlink” у Сумах з’явилась на початку травня 2022 року. Суми тоді щойно були звільнені від блокади російськими військами. В місті з’явилось 16 інтернет-терміналів “Starlink”. Доставили їх за допомогою Агенції Сполучених Штатів Америки з міжнародного розвитку “USAID-Україна” в рамках програми “Діяльність цифровізації для стійкості критичної інфраструктури”. Тобто системи були надані місту безоплатно, на волонтерських засадах. 

Міська влада звернулась до кураторів цієї програми ще у квітні з проханням надати системи “Starlink” Сумській громаді, а вже у травні отримала самі термінали. 

 “Starlink” на прикордонні

Було прийнято рішення частину з цих 16 терміналів залишити в Сумській громаді. При цьому, іншу частину, передати місцевим стратегічним підприємствам, наприклад, КП “Міськводоканалу”. Також “Starlink” були направлені у місцеві адміністрації та лікарні Сум. Це було зроблено для безперебійної роботи закладів, для наявності постійного та надійного зв’язку. А ще одна частина була передана громадам на прикордонні. Щоб у ті важкі часи підтримати ці громади. Забезпечити безперебійну роботу сфери освіти, медицини тощо, саме в прикордонні. 

Міська влада організувала презентацію роботи терміналів. Тут наочно показали, як ними користуватись, як їх налаштовувати. Від побаченого всі залишились задоволені. Інтернет швидкістю 200 Мбіт\сек “роздавався” без будь-яких проблем. До того ж було проведено інструктаж представників прикордонних громад, які отримали системи. 

У підсумку “Starlink” почали надавати Інтернет у восьми територіальних громадах Сумського району й восьми комунальних підприємствах та установах обласного центру. Надалі Суми отримали, за цією ж програмою, ще п’ять таких самих систем.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.