Вівторок, 23 Квітня, 2024

Історія створення першої радіостанції Сум

Перша радіостанція в Сумах після проголошення незалежності України з’явилася тільки у 1997 році. Це була не просто чергова подія, з десятка інших подій в місті. Це була беззаперечно унікальна творча подія, в сучасній історії Сум. Перша радіостанція обласного центру відкривала таланти, нових медійних людей, журналістів, митців та просто цікавих і говірких жителів, які мали свою суспільну думку та цим самим впливали на суспільство. 

Перша радіостанція Сум мала назву “Топ-радіо” – це була так звана творча майстерня, де будували проєкти, які часто виходили далеко за межі регіонального контенту. Найвідомішими неформальними проєктами були “Пісні нашого двору” та  “Золотий мікрофон”. Ці проєкти стали відомими на всю Україну й інші області перебрали собі ідею таких неформальних заходів. Більш детально про це у нашому матеріалі на сайті sumy-future

Ідея заснування першої сумської радіостанції

Заснував першу сумську FM – радіостанції Сергій Шепілов. Він став і головним редактором. Ідея заснування прийшла до поета та музиканта ще в далекому 1992 році, тоді він і не здогадувався що зв’яже своє життя з музикою і радіо. 

Переломним моментом стало літо 1992 року, тоді Сергій разом з дружиною та двома дітьми поїхали на відпочинок в Крим. Їхали вони на своєму авто, з магнітолою, тож взяли з собою багато дисків: з Наталкою Корольовою для доньок та з Аллегровою для дружини. Сергій же полюбляв рок, то взяв для себе такі диски. 

Останні роки сімейство працювало в Німеччині за контрактом, тож до України приїздили тільки у відпустку і те, якої популярності в їхній країні набирало радіо вони й не здогадуватись. Ба більше, радіо під час поїздки через всю Україну до Криму і не вмикали, адже думали, що в Україні є тільки західний FM-діапазон, з іноземними ведучими, які не говорять українською. Таких вони й в Німеччині наслухались.

Першого вечора по приїзду, тоді, як всі диски переслухали, Сергій випадково, мабуть, навіть підсвідомо включив FM на сканування, раптом буде щось цікаве. І так і вийшло, він натрапив на “Радіо Рокс”, український “Радіо Рокс”. Там де спочатку лунали його улюблені рокові пісні, від чого він прийшов в шок, але ще більший шок відбувся коли він почув голос ведучого – він говорив російською.

Так, на жаль, не українською, адже Україна у 90-х роках ще не мала такої незалежності від російського простору, і ведучі, телебачення на весь офіційний простір продовжував бути російськомовним. Боротьба за українське, український контакт, українську мову та за українську ідентичність тільки зароджувалась. Адже максимально український рух почав сепаруватися від Росії, тільки після російського вторгнення на схід України та після анексії Криму, і то, перша суто україномовна радіо станція, де все було українське – починаючи від реклами й завершуючи жартами – з’явилася тільки у 2016 році  в Києві. Тож поки що українське радіо було російськомовним.

Попри це, Сергій Шепілов загорівля ідеєю створення першого українського радіо у своєму місті – в Сумах. До відкриття лишалося 5 років. З 1992 року по 1997 рік Сергій Шапілов, майбутній засновник першої радіостанції, скуповував диски з роком, їх було небагато навіть в Німеччині, в якій він працював до осені 1994 року, що вже говорити про Україну. Чому виключно рок-диски? Тому що була ідея створення саме “Радіо рокс Суми”, де б місцеві ведучі крутили диски з піснями легенд року та говорити про місцеві події, але “Топ-радіо” вийшло набагато ширшим у своєму форматі, можна сказати універсальним.

Боротьба за перше сумське радіо в Україні 

Вже 1994 року, приїхавши в Україну, Сергій Шапілов починає шукати однодумців для відкриття місцевого радіо. Так починає працювати на телебаченні ТРК «Відікон», де знайомиться з Олександром Папусем з яким разом вони реєструють фірму. Від неї вирішили й подати заявку до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення на отримання ліцензії. 4 роки від Нацради не було відповіді, але Сергій продовжував всім говорити та мріяти про відкриття свого радіо.

Фото: Олександр Папусь

Поки, одного разу, не зустрівся Сергію Микола Гриценко, який став на той час представником Нацради Сумської області. За наново складеною заявкою,  буквально через два місяці Сергій в Києві отримав таку бажану ліцензію на мовлення на частоті 106,4. І 31 березня у Сумському ефірі вперше зазвучали позивні “Топ-радіо”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.