Субота, 20 Квітня, 2024

Костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії: подих історії

Готичний костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії, розташований за адресою вул. Троїцька, 6, наче зійшов з листівки, – ним можна милуватися та прискіпливо вивчати кожну деталь фасаду. Детальніше про історичну пам’ятку у нашому матеріалі на сайті sumy-future.

На прохання вірян

Історія цього надзвичайно красивого, наче з Середньовіччя, римо-католицького храму тісно пов’язана з сім’єю відомого українського магната, мецената та розбудовника міста Павла Харитоненко. Саме він вклав власні кошти та потурбувався про появу у Сумах першого костьолу.

Треба сказати, що ініціатором возведення в місті католицького храму стала місцева релігійна громада, яка складалася переважно з найманих працівників-іноземців: німців, поляків та інших вихідців з Західної та Східної Європи, які працювали на цукроварнях Харитоненко. Уважний та розсудливий підприємець потурбувався про те, аби у вірян була можливість молитися та відвідувати храм своєї конфесії, тому він поклопотався перед земством та виділив клаптик власної землі під будівництво такого вкрай необхідного місту осередку католицької віри. 

Цікаво, що багато поляків-католиків жило саме на сучасній вулиці Троїцькій, де згодом і було побудовано костел.  

Костел побудовано в неоготичному стилі (фото: www.instagram.com/sumygard)

Десять довгих років (з 1900 по 1911) ретельно та вивірено будували храм в неоготичному стилі. Чому так довго? На заваді стали фінансові труднощі та збір необхідних коштів затягнувся, хоч парафіяни і сам меценат Харитоненко вкладалися у розбудову храму. І ось, у 1911 році, в місті з’явився перший костел, що милував око вишуканістю та красою архітектурних деталей.

Він наче зійшов з листівок та нагадує готичні споруди Середньовіччя – червона цегла, вікно-троянда над парадним входом, витягнуті пропорції фасаду, стрільчаста арка над вхідними дверима з вежами з боків. До речі, до наших днів дійшов справжній витвір мистецтва – різьблені двері з металевими, художньо кованими елементами. 

Сумна доля та відродження

З приходом радянської влади костел було зачинено. Остання месса в ньому проводилась у 1932 році. Але під час Другої Світової війни, коли місто окупували німці, храм тимчасово відновив свою роботу, адже більшість військових були католиками. Однак після визволення Сум від загарбників костьол знов зачинив свої двері.

Костел нагадує споруди Середньовіччя (фото: www.instagram.com/sumygard)

Подальша доля храму виявилася сумною: його використовували спочатку як краєзнавчий музей, пізніше – як спортзал Сумського педінституту, а потім і однієї з місцевих шкіл. І тільки у 1994 костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії відновив свою роботу за призначенням – в храм почали стікатися віряни, а туристи та містяни отримали змогу милуватися спорудою як ззовні, так і всередині.

 В 1998 році костел було урочисто переосвячено, а з нагоди початку міленіуму, у 2000 році, у дворі святині було споруджено 4-метрову каплицю Святого Серця Ісусового. Поряд з костьолом також зберігся будиночок ксьондза.

Костьол працює і у воєнний час та гостинно приймає віруючих. До речі, служби в храмі проводять не лише українською, але й англійською мовою.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.