Четвер, 2 Травня, 2024

Перше телебачення Сум: коли пролунали позивні з екрану

Сумське телебачення може похвалитися неабиякими здобутками, пройшовши довгий шлях становлення та розвитку. З чого все починалося? Далі на sumy-future.

Перші позивні

1 червня 1961 року стало знаковою датою в історії сумського телебаченні. Саме тоді  в ефір вийшли перші програми Сумської обласної державної телерадіокомпанії (Сумська ОДТРК).

Саме тоді сумчани почали створювати програми за допомогою так званих «промислових телекамер», які використовувалися для спостереження залізничних колій. Студію обласного телебачення відвідували легенди Сумщини: легендарний льотчик-винищувач Іван Кожедуб, знаменитий футболіст Лев Яшин, всесвітньо відомий оперний співак Анатолій Мокренко та багато інших.

Багато авторських програм ставали неодноразовими переможцями всеукраїнських професійних конкурсів: «Мій рідний край», «Калинові острови», «Срібне перо», Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності та інших.

Восени 2005 року депутати облради майже одностайно проголосували за розбудову обласного телеканалу та каналу радіомовлення. 

Крім того, Сумська ОДТРК була однією з перших, яка домовилася з обласною владою про невтручання в її редакційну політику.

До 50-річного ювілею Сумської ОДТРК телевізійники випустили в ефір серію програм «Покоління: обличчя та голоси» – цикл невигаданих історій про сумське телебачення в обличчях, де взяли участь різні покоління телевізійників.

У 2015 році Сумська ОДТРК отримала назву «UA: Суми», і навіть побила рекорд – стала найпершою регіональною філією з логотипом «UA:». 

З 2017 року сумська телерадіокомпанія стає філією українського Суспільного мовлення — Національної суспільної телерадіокомпанії України. 

Представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Сумській області Лариса Якубенко в жовтні 2019 року в інтерв’ю для видання Sumy Post розповіла про позитивні зміни в інформаційному телепросторі Сумщини. Так, за даними провайдера ТОВ «ЗЕОНБУД» покриття цифровим ТБ території Сумської області станом на 2019 рік становило 90%. 

На перше півріччя 2019 року за даними аудиту наявності кабельних мереж провайдерів на прикордонних територіях області їх частка становила 37%. На той час по даним на 2018-2019 рік на Сумщині найбільш активно власну мережу у прикордонних районах розвивав сумський провайдер «СІТБ». 

23 травня 2022 року відбулася ще одна знакова подія в житті сумського телебачення. Так, ОДТРК  стало офіційно «Суспільним. Суми».

Там, де народжується телебачення

Окремо треба сказати про сумський Телецентр на вулиці Петропавлівській, 125, адже саме тут створюється історія телемовлення. Його будівництво розпочалося у кінці 70-х-початку 80-х років ХХ століття. Об’єкт був непростим, адже складався з головної та безлічі інших, менших студій, апаратних, монтажних та технічних приміщень, включаючи потужну телевежу на даху з передавальними та приймаючими пристроями. Право зводити об’єкт отримав трест «Сумжилбуд».

Особливу проблему створювало питання електро- та теплопостачання об’єкту. Для надійного теплозабезпечення телецентру довелося спеціально збудувати магістральну ділянку тепломережі великих діаметрів, що проходила по вул. Кірова, Богдана Хмельницького, Зої Космодем’янської. 

Повністю змонтувавши обладнання майже у двадцяти приміщеннях, після оформлення акта робочої комісії будівельники дозволили експлуатацію. Тоді в ефір пішли перші випуски. З кожним днем ​​було виявлено все більше будівельних недоробок, а це суттєво віддаляло підписання Акту Держкомісії. 

Проте проблему вдалося вирішити – акт все ж таки був підписаний. І вже, на початку 80-х журналісти, оператори, диктори стали повновладними господарями Сумського обласного Телецентру.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.