Четвер, 28 Березня, 2024

Сумський кадетський корпус: сходинками історії

Сумський кадетський корпус – виплекане дітище сім’ї сумських меценатів, «цукрових» підприємців та розбудовників міста – Харитоненко. Детальніше про історичну пам’ятку у нашому матеріалі на сайті sumy-future.

Згідно батьківської волі

Ідея заснування у Сумах військового навчального закладу належала цукрозаводчику Івану Харитоненко, який сміливо порушив це питання перед правлячою верхівкою, але у клопотанні йому було відмовлено. Тоді підприємець вніс у заповіт для сина та спадкоємця Павла Харитоненко окремий пункт. Так, він заповідав 50 га землі та 500 000 сріблом на зведення корпусу для майбутніх кадетів. Петро Іванович волю батька виконав, правда, це зайняло 8 довгих років після смерті ініціатора.

До речі, сам корпус побудовано на хуторі, який Іван Харитоненко купив за 13 років до початку будівництва закладу, ще у 1887 році.

Над проектом працював відомий київський архітектор з польським корінням Кароль Іваницький, а ось будівельні роботи особисто контролював сам Петро Іванович.

Сумський кадетський корпус будували три роки (фото: відкриті джерела)

В 1900 році корпус прийняв перших кадетів, хоч будівництво великого кадетського містечка повністю ще не було завершене. Спорудження учбового комплексу зайняло три роки.

Вже у вересні 1902-го сумська «кадетка» офіційно і урочисто відчинила свої двері, хоч облаштування території та зведення окремих корпусів (наприклад, лазарету) тривало до 1903 року.

Будівлі кадетського комплексу виконані у трьох стилях: неокласицизм, неоготика та так званий «цегляний стиль».

Центральний корпус та головні будівлі були оснащені за останнім словом технічного прогресу. Тут тобі і водогон, і централізована каналізація, і електричне освітлення, і ліфт у навчальному корпусі.

Територія кадетського корпусу вражала своє площею. Тут знаходився центральний корпус з флігелями для викладацького складу, директорський будиночок, канцелярія, власний лазарет, амбулаторію та стайні. На території містечка було облаштовано розкішний парк з кам’яним містком.

Дорогами історії

До речі, спочатку до кадетського корпусу мали змогу потрапити лише ті, хто мав лист-доручення від генерал-губернатора або представника дворянського зібрання губернії. Але і Іван Герасимович, і його син Павло Іванович наголошували на тому, щоб до навчального закладу зараховували і дітей селян. Згодом це питання вдалося врегулювати, і доступ до навчального процесу отримали учні без дворянського походження.

Кадети не тільки навчалися у корпусі, але й займалися у літніх таборах при кадетському містечку. Майбутні захисники читали книжки, вирішували задачі, повторювали пройдений матеріал вивченого, писали диктанти. Під час екскурсій та прогулянок вони збирали гербарії, мінерали та комах.

Кадетський корпус в Сумах названий на честь засновника Івана Харитоненко (фото: відкриті джерела)

У 1918 радянська влада закрила Кадетський корпус в Сумах, але влітку того ж року останній  гетьман України Павло Скоропадський скасував це рішення і відновив роботу військового навчального закладу у місті. Проте з падінням гетьманщини корпус для кадетів знов припинив свою роботу.

 До речі, в приміщеннях Кадетського корпусу в свій час знаходилася артилерійська школа, потім – Військовий інститут артилерії при Сумському університеті, а згодом – ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Івана Харитоненко, названий на честь засновника «кадетки».

Починаючи з вересня 2011 року, указом Президента України заклад знов набув статусу кадетського корпусу.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.