Четвер, 25 Квітня, 2024

Архітектура, яка занепадає: розкіш та забуття палацу Прянішнікова

Зовсім поряд з Сумами, всього за 15 км від міста, розкинулося невеличке село Рогізне. Але є в нього одна особливість, вірніше, занедбана пам’ятка, яку не пожаліли час та люди. Проте, навіть у запущеному та недоглянутому вигляді вона вражає розмахом, красою, досконалістю акуратних архітектурних деталей у кращих традиціях європейського стилю та цікавою історією. Це, повідомляє сайт sumy-future, особняк цукрозаводчика з дворянським корінням Олександра Прянішнікова. 

Розкіш в європейському стилі

Особняк сім’ї підприємців Прянішнікових з’явився у Рогізному в 1890-м роком. Колись площа під маєток була просто величезною. На території були розташовані: палац, будиночок для челяді, господарські будівлі, церква, родова усипальниця та навіть виробничі цехи.

Всередині маєток був оздоблений зі смаком та вишуканістю, на яку тільки були здатні господарі. Стіні всіх кімнат особняка були пофарбовані в різні кольори, тому і отримали красномовні назви «рожева», «жовта», «блакитна» і т.д. Камін та ванну кімнату прикрашала порцелянова плитка неймовірної краси, декорована об’ємними квітами, виготовлена та привезена з-за кордону.

Всередині маєтку від інтер’єру залишилися лиш поодинокі елементі (фото: https://www.instagram.com/sumygard) 

На жаль, до нашого часу розкішні інтер’єри не збереглися, проте лишилися тільки нагадування про них – деякі елементи декору, які ще не встигли знищити час та люди.

Навколо маєтку був розбитий величезний парк з доріжками для прогулянок. Про це важко здогадатися, адже з часом колись доглянута місцина перетворилася на ліс з подекуди непролазними хащами.

Ходили чутки, що у палаці були сховані таємні підземні ходи, що вели на той бік річки Рогізної. Так це чи ні, залишається тільки здогадуватися.

До речі, не даремно хазяїн маєтку, Олександр Прянішніков, побудував своє родове гніздо саме в європейському стилі. Йому, вихідцю з дворянської родини, був близький дух Європи, де він мав не аби які «зв’язки».

У Прянішнікова було два брати, які мешкали в Європі та служили мистецтву. Один з них, художник Іван Прянішніков жив та працював у Франції, а освіту отримав в Італії – в Римській академії Святого Луки, багато подорожував по Європі.  До речі, його картини можна подивитись та оцінити, завітавши до Сумського художнього музею. 

Маєток Прянішнікова збудовано в європейському стилі (фото: https://www.instagram.com/sumygard)

Другий же, Іпполіт Прянішніков, служив Мельпомені – був оперним співаком і режисером, навчався у Італії та дебютував на сцені Міланського театру. Тому зовсім не дивно, що у маєтку в Рогізнному збиралася творча інтелігенція, що обговорювала останні новини європейського світу.

З палацу – в дитсадок

У радянські часи маєток «перекваліфікували» у дитячий садок, а пізніше – літній табір. В той час у будівлі сталася пожежа – вогонь знищив красивий первозданний дах.

 До слова, маєток Прянішнікова намагалися «реанімувати». Сталося це ще в середині 90-х років минулого сторіччя. Тоді ж вдалося реконструювати дах, проте далі справа не пішла, а замість реставраційно-відновлювальних робіт будівельники сконцентрувалися на будівництві дач для керівництва, що розташувалися поряд з запущеною, але безцінною архітектурною пам’яткою.

Нехай і занедбаний, проте гарний та величний, стоїть гордовито маєток Прянішнікова та чекає свого часу, щоб засяяти у всій красі та радувати не лише місцевих, а й туристів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.