Субота, 7 Вересня, 2024

Про що розповідає краєзнавчий музей в будинку з каріатидами

Сумський обласний краєзнавчий музей розташований у чи не найкрасивішій та найвишуканішій будівлі Сум. Мається на увазі будинок колишньої Земської управи. Триповерховий, з величною баштою, ажурним балконом та  каріатидами, тобто жіночими скульптурами, які не лише прикрашають будівлю, але й підтримують балкон. Про історію цього чудового приміщення, а також історію створення обласного краєзнавчого музею читайте на sumy-future.com.ua.

Історія будинку з каріатидами

Ця ошатна будівля була споруджена у Сумах у 1885-1886 роках. Проєкт будівлі був розроблений відомим архітектором Карлом Шольцом. Саме тут розташовувалась повітова земська управа. Саме тут городяни більш ніж сто років потому розв’язувати серйозні питання життєдіяльності свого міста: будівництво, утримання доріг, мостів, лікарень. З архітектурних особливостей споруди слід відзначити що будинок побудований у вигляді квадрата з баштою, яка завершується куполом. На першому поверсі башти є п’ять масивних арок, над кожною з них знаходяться високі лиштви з масками левів у центрі. На рівні другого встановлено чотири каріатиди, які підтримують  балкон третього поверху башти. 

Будинок має дуже цікаву історію. Тут свого часу виступали такі відомі в Україні особистості, корифеї українського театру  як Карпенко-Карий, Кропивницький, Садовський та інші. У 1905 році в будинку Земства був розташований бойовий штаб. З його балкона виступали на мітингах члени місцевої соціал-демократичної партії. З 1918 року призначення будівлі доволі часто змінювалось. Тут була Сумська міська рада, міський комісаріат внутрішніх справ. Саме в цьому будинку лікували від венеричних захворювань, коли якийсь час тут був венеричний госпіталь, тут навчали дітей, бо будівля стала школою №9. 

Є така,  досить цікава міська історична байка. Розповідають, що якість цегли, виготовленої на місцевих заводах, перевіряли наступним чином: кидали цеглину саме з балкона Земської управи і якщо вона залишалась цілою, то з заводом підписували контракт на постачання цегли, якщо розбивалась, то ні. 

 Музей Никанора Онацького

Сумський обласний краєзнавчий музей був заснований у 1920 році, як художньо-історичний.  Його головним фундатором й першим керівником був відомий сумський художник, археолог  й мистецтвознавець Никанор Онацький. У 1939 році на базі цього музею утворилось два заклади. Перший це Сумський краєзнавчий музей й Художній музей. 

Сьогодні основна експозиція Сумського обласного краєзнавчого музею розташована саме в приміщенні колишньої Земської управи. Але є ще два підрозділи музею, які мають свої експозиції. Перший розташований неподалік на вулиці Покровській, 2. Тут розміщено дві стаціонарні виставки: «Слов’янські старожитності Сумщини» та «Двадцяте століття починається». Другим підрозділом є музей у селі Низи Сумського району. Тут також діє постійна експозиція присвячена перебуванню на Сумщині Петра Ілліча Чайковського.

Експозиція краєзнавчого музею

Експозиції музею знайомлять відвідувачів з природою та історією Сумщини, крім того, тут зберігаються експонати, які знайомлять, як з духовною культурою краю, так й матеріальною. Усього у музеї зберігається більш ніж 45 тисяч експонатів. 

Тут можна побачити палеонтологічні знахідки, а саме черепи бізона, носорога, кістки мамонта, чисельні опудала тварин, птахів, колекції комах, та гербарії. 

А у відділі історії краю демонструються знаряддя праці, прикраси, посуд, язичницькі амулети, зброя різних часів, від кам’яного віку до середньовіччя.  Представлена у музеї й козацька доба, є експонати які розповідають про Другу світову війну тощо.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.