Головний «виробник» ІТ-кадрів міста – СумДУ. Саме у його стінах функціонує музей комп’ютерної техніки, а ідея його створення виникла у 2003 році. У ньому представлено понад 200 експонатів: електронні обчислювальні машини (ЕОМ), серверні системи, мережеве обладнання, калькулятори різних поколінь, графічні системи, накопичувачі на магнітній стрічці, блоки пам’яті на феритових кільцях, перфоратори.
Більш детально про історію становлення ІТ-індустрії на Сумщині у нашому матеріалі нас сайті sumy-future.
Знаковий музей
Найстаріший артефакт музею – арифмометр «Фелікс», випущений у 50-х роках минулого сторіччя.
Ще один унікальний експонат – ЄС ЕОМ. Її аналоги застосовувалися на всіх радянських виробництвах. Також відвідувачі музею можуть побачити й інших «прабатьків» сучасного комп’ютера – «Наірі» та «Промінь», персональні комп’ютери типу «Іскра-1030» та «Істра», які давно пішли в минуле, «миші» та дискети.
Як все починалося
Так історія підготовки перших програмістів у місті починає свій відлік у 1974 році – тоді у СумГу з’явилася нова дисципліна – «Обчислювальна техніка». За рік у навчальному закладі з’являється перший комп’ютерний клас. А за три роки на базі ВНЗ запрацював перший обчислювальний центр на базі ЕОМ «М222». У 2003 році було створено центр комп’ютерних технологій.
Один із перших випускників-програмістів, Сергій Петров, згадує , як вступив на кафедру інформатики СумГу, коли вона тільки відкрилася. Тоді їхній потік був першим, а викладачі вперше розробили курси та програми для майбутніх IT-шників. На той час групі Сергія навчалося 20 хлопців та лише дві дівчини.
Нова сторінка історії
Дві основні кузні програмістів у місті – СумДУ (факультет електроніки та інформаційних технологій) та СДПУ ім. Макаренка (комп’ютерні науки).
Студенти-програмісти СумГу багато років беруть активну участь у розробці інтерактивних віртуальних тренажерів для курсів онлайн для рідного ВНЗ та унікальної навчальної платформи. Наприклад, у 2016 році завдяки їхнім зусиллям СумГу відкрив перші в Україні академічні онлайн-курси на платформі під назвою «Екзаменаріум», що допомагає всім бажаючим здобути освіту від провідного місцевого вишу абсолютно безкоштовно.
Слухачі можуть легко вибрати напрям підготовки, а наприкінці успішного проходження кожного курсу видається сертифікат про закінчення. Цікаво, що результати навчання можуть бути зараховані майбутнім студентам ВНЗ під час вступної кампанії.
У 2008 року сумські програмісти на всесвітній олімпіаді АСМ стали півфіналістами. І це вважається серйозним досягненням. Конкурс стартував у 1986 році, і відразу здобув славу престижного змагання серед IT-шників, а участь у ньому стала синонімом престижу для країни.
Вперше сумчани взяли участь у АСМ у 2003 році. Це були перші студенти-програмісти СумГу – до складу делегації входив уже вище згаданий Сергій Петров, а також його колеги – Антон Васильєв та Віталій Кривенко. Тоді призове місце молодим фахівцям взяти не вдалося, але вони назавжди увійшли до історії конкурсу, як сумські першовідкривачами.
Примітно, що при СумГу, а саме при кафедрі економічної кібернетики, діють курси для юних програмістів – студія цифрового мистецтва Martian Teapots. Під чуйним керівництвом викладача та ідейного натхненника Іллі Сафронова троє юних вихованців Степан Стрижак, Олександр Бобров та Тимур Наумко розробили корисну екологічну гру Trash is Fun.
Після повномасштабного вторгнення росії до України модернізували своє дітище. Тепер герої гри борються за острів Зміїний та воюють проти солдатів-зомбі. До речі, гру можна придбати за символічну суму на платформі Steam, а всі виручені кошти йдуть на допомогу ЗСУ.