Унікальний архітектурний комплекс розташований у селі Гамаліївка на Сумщині. До нього входять будівлі православного монастиря святого Харлампія, які слугують усипальницею гетьмана України Івана Скоропадського та його родини. На території більше півстоліття була колонія посиленого режиму! Наш журналіст особисто поспілкувався з місцевими, аби вияснити, як там все влаштовано. Далі на sumy-future.
Українська святиня на території колонії
Гамаліївський Харлампієвський монастир побудований на Сумщині, на початку 18 століття. Він слугує усипальницею гетьмана України Івана Скоропадського і в радянський час тут також була виправна колонія. Триста років на цьому місці існує українська святиня. Харлампієвський монастир – унікальний архітектурний комплекс з унікальною історією. Під його стінами похована родина гетьмана Івана Скоропадського. За довгий час монастир переживав періоди злетів та падінь. Тут було кілька великих пожеж. Але найбільший вогонь прийшов разом з радянською владою. У 1924 році його закрили. Тоді усе, що залишилося від Харлампієвського монастиря, звісно що крім будівель – це дзвіниця.
Отець Феодосій справжній церковник: глибокий погляд, ясні очі та довга борода. Він розказує історії, які не лишають байдужим. Безбожники спалювали ікони, вкрали дзвони, повністю зтерли розпис Харлампієвськоі церкви та залили бетоном могили гетьмана з родиною. Отець Феодосій- настоятель Свято-Хардампієвської церкви розказує, що на іконостасі гнали самогон, бо він був із берези різьбовий козацький бароковий.
У 1962 році на території церкви Різдва Богородиці побудували колонію суворого режиму. Сюди привезли понад півтисячі вбивць, розбійників та ґвалтівників. Храм перетворено на промисловий цех. Келії перетворили на камери для в’язнів. Дзвіницю та більшість мурів просто знищили… Понад півстоліття потому, у 2018 році стіни колонії покинув останній злочинець. Колонію закрили, але там і досі все нагадує про «зону»: повсюди колючі дроти, спостережні вежі нагадують про той час.
Унікальний архітектурний комплекс
Після закриття в’язниці, почалося відродження монастиря. Свято-Харлампієвська церква у 2011 році була передана із колонії до УПЦ і потроху відбудовується коштами вірян. Церква Різдва Богородиці – унікальна монументальна споруда, говорить заслужений архітектор Володимир Биков. При його будівництві поєднали різні стилі. Другого такого храму більше не існує взагалі. Володимир Биков – головний архітектор Сумської області говорить, що об’єднання козацького стилю з давньоруським спадком говорить про те, що подібного храму більше немає ніде.
Сьогодні у монастирі не людно. Сюди лише починають потроху йти паломники. Але найголовніше: духовне відродження української святині вже почалося. Комплекс Гамаліівського Харлампієвського монастиря –пам’ятка архітектури національного значення і один з найвідоміших монастирських ансамблів на Лівобережжі. Це один з туристичних магнітів Сумщини і духовна святиня України.