Вулиця Горького – одна із найцікавіших у Сумах. Тут майстерно переплітається історія та сучасність. Далі на sumy-future.
Історія однієї вулиці
Вулиця Суджанська, а нині Горького, з одного боку, і вулиця Троїцька – ділянка, яку сумчани називають «Новим місцем».
Тутешні вулиці йдуть вкрив і навскіс – це результат химерного рельєфу території. Так було до 70-х років ХХ століття, коли забудовники вирівняли новомістські квартали. Щоправда, з міста стерли деякі вулички та провулки, наприклад, Псаревський та Жандармський провулки, вул. Гончарну, Дорошенкову та Клочківську. Втім, деяку спадщину вдалося зберегти.
Сучасну вул. Студжанську цілком можна назвати вулицею-музеєм, де переплелися одразу кілька епох. Тут причаїлися будівлі кінця XIX-початку XX, житловий фонд 20-х, адміністративна будівля Сумського НУО ім. Фрунзе з 50-х, «хмарочоси» та будівля архіву, «родом» із 70-х.
Вулиця «розрізає» надвоє схил Холодної гори, що йде від річки Сумка до Сумського НУО ім. Фрунзе. Швидше за все, піднесення зобов’язане своєю появою сумчанам – воно рукотворне, а не природне.
Щоб дістатися Горького з історичного центру, необхідно перейти Псарівський міст. Цікаво, що міст та вулиця Псаревська були названі на честь місцевого підрядника Псаренка.
На вулиці Горького розташовано два колоритні двоповерхові будинки – жовтого та білого кольору. Примітно, що їх можна знайти і на дореволюційних фото. Подейкують, що у будинку на вул. Горького, 3 було поліцейське управління, а ось у будинку на вул.Горького, 5 розміщувалося у підвалі шкіряне виробництво.
ДК замість старовинного храму
Ще одна визначна пам’ятка вулиці Горького – Палац культури Сумського НУО ім. Фрунзе, яке з’явилося у місті навесні 1953 року. Ця будівля була унікальною для Сум. ДК – витвір рук полонених угорців, яких конвоювали на будівництво з найближчої в’язниці.
Для будівництва Палацу культури вперше використовувалися екскаватори. Він «виріс» вже після війни на місці колишньої Холодногірської церкви – храму Різдва Богородиці. Подейкують, що від святині під замком залишилися ходи, де, можливо, навіть спочивають мощі священнослужителів.
За повір’ями, будівництву ДК весь час щось заважало, і нібито це було пов’язано з обраним місцем – оскверненням храму.
Холодногірська церква, на місці якої збудували ДК СНВО ім. Фрунзе, здобула славу найбільшого та найбагатшого храму міста. Опікуном святині виступав син першого «мера» Сум – Андрій Кондратьєв.
У 1681 році дерев’яний храм прийняв перших парафіян. При ньому працювала школа. У 30-х роках минулого століття церкву було зруйновано. Подейкують, що знищити святиню було не так просто – її підірвали лише з другої спроби, адже будівля була добротно збудована. На згадку про храм поруч із ДК встановили каплицю на честь Різдва Богородиці.
На перехресті вул. Горького з вул. Праці – колишня вулиця Тюремна. Вона отримала таку назву, бо вела до в’язниці, яка розташовувалася на місці сучасної автостоянки та ринку.
На початку 80-х років ХХ століття виправний заклад перемістили на околицю Сум, а будівлю знесли. Збереглася лише одноповерхова адміністративна будова, де ще десять років тому розташовувалась взуттєва майстерня.
До речі, питання про перейменування вулиці Горького гостро постало ще 2018 року. Його також підняли влітку 2022 року на сесії Сумської міськради після повномасштабного вторгнення російських військ до України. Депутати підтримали запит щодо перейменування. Так, одним із варіантів нової назви вулиці стало перейменування на честь українського революціонера Семена Сапуна.