Сквер «Дружба» – одна з найдоглянутіших та упорядкованих зелених зон Сум. Він розкинув свої гостинні зелені обійми вздовж проспекту Тараса Шевченка на лівому березі Сумки. Це мальовничий куточок міста, звідки відкриваються прекрасні вили в будь-яку пору року. Далі на sumy-future.
З пустки в зелений острів
Колись тут була пустка, яка раніше, під час розливів річки Сумки, затоплювали паводки. Адже колись вона була повноводною і цілком могла б стати судноплавною! Потім водоймище «закрили» в гранітні кайдани, перетворивши прилеглу територію на набережну для прогулянок городян, а дике зелене місце продовжувало стояти пусткою. Для благоустрою території на початку 70-х років минулого століття міська влада вирішила облаштувати паркову зону відпочинку.
У грудні 1972 року розпочався відлік історії створення парку «Дружба». Закладка скверу проходила масштабно та з розмахом – під звуки оркестру, бадьорий крок мітингувальників із наступним виступом місцевих партійних «зірок». Саме тоді вперше прозвучала назва парку, яку він носить досі.
Шановні та почесні городяни висадили у попередньо привезену землю перші саджанці дерев. До речі, серед них були й рослини-екзоти.
Парк мав бути несиметричний – так він більше був схожий на природний, а не штучно створений. До речі, спочатку рекреаційну зону планувалося значно розширити. Але реалізувати задумане не вдалося, і «Дружба» так і залишилася сквером.
Щоправда, сучасний вигляд парк набув не одразу. Знамениті «співаючі фонтани» з підсвічуванням і музичним супроводом вже зовсім скоро почали радувати сумчан,які прогулювались містом, а ось поки підросли перші молоді деревця довелося чекати, тому довго простір скверу виглядав досить пустельним.
В гостях у «Казки»
А ось пустельний простір через дорогу від парку «Дружба» не впорядковували ще понад десять років. Зелені луки з біговими доріжками виглядали не дуже доглянуто. І лише у квітні 1984 року на місці поля було закладено парк «Казка». Його впорядковували коштом місцевих підприємств.
Так, зведення фонтану впало на плечі співробітників «Електрона», дерев’яною фортецею займалися працівники лісгоспзагу, облаштуванням кафе — підприємство «Насосенергомаш», ігровою зоною розваг — ВНДІкомпресормаш. Казка відкрилася вже у травні наступного року.
До речі, біля входу до «Казки» стоїть пам’ятник почесному громадянину Сум Михайлу Опанасовичу Лушпі, який був одним із тих, хто заклав сусідню «Дружбу».
Парк був настільки прогресивним для свого часу, що городяни прозвали його «сумським Діснейлендом». Різноманітний відпочинок на будь-який смак та розваги приваблював сюди дорослих та дітей.
Тут вистачало розваг усім: атракціони, зони галасливого та спокійного відпочинку, мультзал в одній із дерев’яних «фортець», містечко ДАІ з доріжками для любителів картингів, каравела та інші.
На початку 90-х років минулого століття у «Казки» почалися фінансові проблеми. Так, у парку працювали різноманітні безкоштовні лекторії та клуби за інтересами, але у непростий час перебудов організатори почали вимагати плату за свою роботу. А до початку 2000-х «Казка» взагалі мала жалюгідний вигляд. Дерев’яна фортеця канула в Лету, паркові скульптури казкових героїв були понівечені, а атракціони – зламані.
Щоправда, пізніше парк вдалося частково відновити, а його сучасний вигляд знову тішить городян. Як і за часів «казкового» розквіту тут можна побачити персонажів та сюжети з відомих казок, а головною пам’яткою парку є дитячий майданчик, схожий на середньовічний замок у мініатюрі.