П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Перший сумський універмаг: як у Сумах вирувала торгівля

Перший «старий універмаг» Сум на вулиці Кооперативній став одним із прогресивних центрів торгівлі міста. А ще його поява пов’язана з ім’ям місцевого мецената. Далі на sumy-future.

Європейський колорит

Наприкінці XIX-початку XX століття торгівля в Сумах почала набувати європейських рис. Звичайні торгові лавки вже не могли спокусити досвідчену еліту, яка встигла помандрувати Європою. Так, мода на великі торгові магазини та пасажі докотилися до Сум.

Класичний пасаж був будівлею з довгим коридором, по обидва боки якого знаходилися бутіки. Згодом з’явилися багатоповерхові пасажі зі складною архітектурою. Вперше такий торговельний формат з’явився у Франції ще в середині ХІХ століття і набув широкого поширення в інших європейських країнах. Пасажі асоціювалися з престижем та шиком.

Ця мода докотилася до Сум. Перший універмаг у місті з’явився на вулиці Кооперативній, 3, його ще називають “старий універмаг”.

Перший сумський пасаж належав місцевому купцю Івану Кулешову. Він побудував його, взявши за приклад для наслідування пасаж Пащенка-Тряпкіна у Харкові. Окрім торгового проекту, сумський меценат будівництва ще подарував місту Пантелеїмонівську церкву, колишній храм чоловічого монастиря на вул. Роменська. Він був одним із основних жертводавців на храм. Також підприємець володів кількома магазинами готового одягу.

«Старий універмаг», як його почали називати у 80-х роках минулого століття, знаходився у будівлі до 1965 року, доки на Покровській площі не з’явився сучасний ЦУМ.У радянський період у «старому універмазі» розташовувалося оптово-роздрібне підприємство фірми «Одяг». Ця фірма реалізовувала свій одяг та аксесуари так званим «торгам» – дрібним торговим підприємствам області за рознарядками.

Нині, починаючи з двохтисячних, «старий універмаг» здає торгові площі фірмам-орендарам, працюючи як торговий центр.

Розширення можливостей

28 квітня 1965 року у Сумах з’явився новий універмаг – ЦУМ на Покровській. Тоді це було велике торгове приміщення, де можна було придбати різні товари на будь-який смак. Але дефіцитні товари знайти було навіть у такому універмазі не так просто: їх «викидали» у певний день, а чергу за ними займали за кілька днів до призначеної дати реалізації!

До старту їх продажу в ЦУМі ставили наряд міліції, щоб контролювати натовпи збожеволілих покупців!

Пізніше замість універмагу з’явилися два кіоски спеціально для дефіцитних товарів, а доставка дефіцитів здійснювалася через профспілки.

Наступним за рахунком ТЦ у Сумах став універмаг “Київ”. Його почали будувати на місці колгоспного ринку ще за радянських часів, але тоді справу до кінця не довели – не вистачало комунікацій.

У 1998 році недобудову виставили на аукціон. Тоді будівлю придбав концерн «Укрросметал» – організації вдалося завершити будівництво універмагу. До речі, концерн «Укрросметал» відкрив універмаг з такою самою назвою у 2009 році в Полтаві.

В універмаг зі «столичною» назвою підприємців із Центрального ринку, який за часів незалежності набув слави головного торговельного центру, спокушали низькою орендною платою. Першими магазинами, які відкрилися у «Києві», стали точки продажу ковбас, перукарня та інші підприємства. В універмазі знаходився виставковий зал, але його пізніше перенесли в окрему будівлю на вулиці Харківська.

Поступово місця всім охочим у «Києві» почало бракувати, тоді будівлю добудували — так з’явилося ще чотири поверхи. На п’ятому та шостому поверхах з’явилися нові торгові зали та розважальний центр, а сьомий та восьмий віддали під офіси.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.